Czy ciasto marchewkowe może być fit?

Pyszny i wartościowy wypiek

Ciasto marchewkowe fit ze strony www.bee.pl to jedno z najpopularniejszych ciast, które jest zaliczane do kategorii zarówno zdrowych, jak i także wartościowych wypieków. Jego składnik główny to oczywiście przepyszna marchewka. Pozostałe dodatki możemy modyfikować dowolnie. Piekąc zdrowe marchewkowe ciasto, warto eksperymentować z przeróżnymi rodzajami mąki oraz także bakaliami. Ciasto marchewkowe z owsianymi płatkami to źródło błonnika. Z kolei wersja z kremem jedzona będzie chętnie również przez dzieci.

Dietetyczne ciasto marchewkowe polubią z pewnością osoby na wegańskiej diecie, ale nie tylko. Wykorzystanie warzyw w wypiekach domowych to metoda na przemycenie minerałów, witamin oraz błonnika. Dodatek marchewki korzystnie wpływa na samą strukturę ciasta. Jest ono o wiele bardziej wilgotne oraz miękkie. Można śmiało zmniejszyć ilość tłuszczu dodawanego.

Koniecznie użyjmy poniższych trików

Dietetyczne ciasto marchewkowe jest zdrowe oraz pyszne. Jakością także nie odbiega od wypieków klasycznych. Aby było wilgotne, puszyste oraz pyszne warto wykorzystać kilka bardzo ważnych trików przy przygotowywaniu jego. Które z nich pozwolą nam uzyskać efekt idealny?

Zacznijmy od samej marchewki. Niektóre przepisy nam sugerują, aby do samego przygotowania ciasta marchewkowego użyć wiórek, które pozostają z przerobionych warzyw na sok w sokowirówce. Można w ramach szerzenia samej idei zero waste postąpić w ten właśnie sposób, jednak ciasto nie będzie wtedy mokre wystarczająco same z siebie. Liczyć się należy także z koniecznością dodania do niego nieco większej ilości oleju czy też owocowego soku, na przykład z pomarańczy. Jeśli chcemy się delektować naprawdę wilgotnym kawałkiem, warto wykorzystać marchewkę świeżą startą w specjalnym robocie czy też na ręcznej tarce, ale o dużych oczkach.

Suche składniki, takie jak cukier, mąka, cynamon czy też proszek do pieczenia dobrze jest przesiać najpierw, a dopiero później połączyć z płynnymi wymieszanymi składowymi ciasta. Dzięki takowemu zabiegowi ciasto będzie o wiele bardziej puszyste. Efekt dodatkowo można wzmocnić poprzez ubijanie białka jej na piankę puszystą, a następnie łącząc je delikatnie z całością.

Pamiętajmy także, że marchewka jest naturalnym słodzikiem. Jeśli z niej uczynimy bazę ciasta, to nie będziemy go musieli dosładzać. Niektórzy chcąc nadać wypiekowi nieco inną nutę, wykorzystują daktyle czy też cukier kokosowy. Można nieco pokombinować.